Twórcy i administratorzy serwisów internetowych często zastanawiają się, czy udostępnienie na swojej stronie internetowej linku do utworu, w szczególności artykułu prasowego, zamieszczonego na innej stronie internetowej bez zgody autora jest legalne.
Zasadą jest, zarówno w prawie polskim, jak i europejskim, że każdy utwór (np. książka, artykuł prasowy, utwór muzyczny, gra lub program komputerowy, fotografia) jest chroniony przez prawo autorskie, a każde udostępnienie utworu wymaga uzyskania zezwolenia autora, artysty czy producenta danego utworu.
W dobie społeczeństwa informacyjnego rozstrzygnięcie problemu legalnego udostępniania linków na stronie internetowej jest bardzo istotne, a wątpliwości w tej mierze nabrał, m.in. jeden ze szwedzkich sądów apelacyjnych, który skierował pytanie prawne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Trybunał w orzeczeniu o sygnaturze akt C – 466/12 w oparciu o dyrektywę 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z z dnia 22 maja 2001 roku rozstrzygnął, że zezwolenie autora artykułu prasowego na jego udostępnienie na innej stronie internetowej nie jest wymagane, jeżeli artykuł jest potencjalnie dostępny dla wszystkich internautów.
Umieszczenie linku na stronie internetowej należy uznać za korzystające z ochrony prawa autorskiego „publiczne udostępnienie” wymagające zezwolenia autora artykułu lub serwisu, na którym został pierwszy raz udostępniony, jeżeli artykuł – na skutek zamieszczenia linku – został udostępniony nowej publiczności.
Jako nową publiczność należy rozumieć internautów, których dostęp do artykułu był uprzednio ograniczony, na przykład poprzez opłatę za korzystanie z serwisu. Można udostępnić na stronie internetowej link do artykułu, jeżeli artykuł jest ogólnodostępny i każdy internauta mógł go wcześniej i może obecnie przeczytać.
Publikacja na stronie internetowej linku do ogólnodostępnego artykułu nie skierowanego do tzw. nowej publiczności nie jest jego publicznym udostępnieniem w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy i nie wymaga zezwolenia autora artykułu czy serwisu, do którego link został zamieszczony.
Dodać należy również, iż zezwolenie autora utworu na publikację jest wymagane w sytuacji, gdy utwór nie jest już udostępniony szerokiej publiczności na stronie internetowej, na której został pierwotnie umieszczony lub zmierza do obejścia ograniczeń w korzystaniu z utworu na stronie internetowej, gdzie go pierwotnie umieszczono.
Zezwolenie autora, zgodnie z orzeczeniem Trybunału, nie jest potrzebne także wtedy – co może wywoływać wątpliwości – gdy klikając na link ma się wrażenie, że utwór jest wyświetlany ze strony, na której znajduje się link, podczas gdy utwór ten pochodzi w rzeczywistości z innej strony (tzw. głębokie linkowanie). Może to bowiem uniemożliwiać identyfikację serwisu, z którego artykuł pochodzi, a nierzadko również jego autora. Pamiętać jednak należy, że przypisywanie sobie autorstwa artykułu jest zachowaniem bezprawnym na podstawie innych niż omówione powyżej przepisów prawa autorskiego.